Futbolli e ka një fund, legjenda ruse var këpucët pas 19-vitesh

0

Sulmuesi i njohur rus, Andrei Arshavin ka varur këpucët në gozhdë, duke lënë pas një karrierë të suksesshme, që filloi 19-vite në skuadrën e Zenitit të Shën Petersburgut. Lajmin për dorëheqjen e 37-vjeçarit e ka bërë të ditur klubi i Kairat Almatit, ku Arshavin luante prej tri sezonesh.
Shpërthimi i Arshavin ishte në “Euro 2008”, ku udhëhoqi Rusinë deri në fazën gjysmëfinale së bashku me lojtarë të tjerë me emër si Roman Pavliçenko dhe Juri Zhirkov. Paraqitjet e mira i siguruan një transferim në Angli tek Arsenali, ku përveç një ndeshje ku shënoi katër gola ndaj Liverpulit, nuk arriti të shkëlqente ashtu si në Europian.

Andrey Arshavin ?? Anfield
And we ?? Andrey Arshavin
Fond memories, Andrey – wishing you all the best ? pic.twitter.com/gaEDJ7g5Xo
— Arsenal FC (@Arsenal) November 9, 2018

Arshavin u rikthye te Zenit, ku luajti për dy sezoni. Pas një eksperience të shkurtër te Kuban Krasnodar, mëngjarashi u transferua në kampionatin kazak, ku luajti për skuadrën Kairat Almatit me të cilën pati fatin të udhëtonte dy herë drejt Shqipërisë në kualifikueset ndaj Teutës dhe Skënderbeut.

You might also like More from author

error: As mos e mendo :P
%d bloggers like this: