Pelosi: Trump shkel Kushtetutën dhe vizionin e themeluesve tanë

0

Ndërsa Donald Trump u përpoq përsëri të distancohej nga zgjedhja e tij e Matthew Whitaker, si Prokuror i Përgjithshëm, pas shkarkimit të Jeff Sessions, udhëheqësja demokrate e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi tha se emërimi “është një shkelje e kushtetutës dhe vizionit të themeluesve tanë”.
Kritikët kanë thënë se emërimi i Whitaker është jo kushtetues, pasi ai nuk është konfirmuar nga Senati. Kualifikimet e tij ligjore janë vënë në pikëpyetje dhe historia e tij është shqyrtuar nga mediat, duke përfshirë Guardian, e cila raportoi se ai kishte një rol këshillues të paguar me një kompani që përdori veteranët ushtarakë nga kursimet e tyre të pensionit. U raportua të premten se FBI po heton atë kompani .
Whitaker tani mbikëqyr hetimin e Mueller për ndërhyrjen e zgjedhjeve ruse, marrëveshjen e mundshme midis ndihmësve të Trump dhe Moskës dhe pengimin e mundshëm të drejtësisë nga presidenti. Gjithashtu ai ka kritikuar hetimin në media.
Përpjekjet e Trump për të mohuar njohjen e Whitaker qëndrojnë kundër raportimit të gjerë që ai bën.
Associated Press raportoi se dy republikanë të afërt me presidentin thanë se kishte pëlqyer paraqitjet televizive të Whitaker dhe të dy kishin patur një lidhje. Këto shfaqje televizive përfshinin një në CNN në të cilën Whitaker sugjeroi hetimin e udhëhequr nga prokurori special Robert Mueller mund të jetë i humbur nga burimet.
Duke folur për Fox News muajin e kaluar, Trump e quajti Whitaker “një djalë i madh” dhe tha: “Dua të them, e njoh Matt Whitaker.” Në shtator, New York Times raportoi se Whitaker kishte qenë një vizitor i shpeshtë në Zyrën Ovale dhe kishte pasur një “kimi të lehtë” me presidentin.
Megjithatë, të premten, presidenti në mënyrë të përsëritur pretendoi se nuk e njeh atë. Duke lënë Shtëpinë e Bardhë, Trump u tha gazetarëve: “Unë nuk e njoh Matt Whitaker“. Më vonë, nga Franca, ai përsëriti sërish se ai “nuk e njihte” dhe nuk kishte “asnjë kontakt shoqëror” me të.
Pelosi foli në një intervistë për t’u transmetuar në CBS Face the Nation të dielën. Emërimi i Whitaker, tha demokratja, “bën dhunë ndaj kushtetutës dhe vizionit të themeluesve tanë për të emëruar një person të tillë në mënyrë të tillë që të jetë zyrtari kryesor ligjor në vendin tonë. Dhe kjo është dypartiake.”
Mitch McConnell, kreu i shumicës në Senat, tha të premten se mendonte se koha e Whitaker-it si prokuror i përgjithshëm do të ishte i shkurtër. McConnell gjithashtu tha se mendonte se Mueller do të lihej për të përfunduar punën e tij. Whitaker është një lojtar republikan. Para se të bashkohej me departamentin e drejtësisë vitin e kaluar, ai shkroi për CNN në të cilën tha se Mueller do të ishte jashtë mandatit të tij nëse ai do të hetonte financat e familjes Trump. Ai gjithashtu dha një intervistë në radio në të cilën ai nuk kishte asnjë dëshmi të fshehtësisë midis ndihmësve të Trump dhe Moskës.
Whitaker nuk ka folur publikisht. Ai dërgoi një shënim të gjerë në departamentin e drejtësisë pas emërimit të tij, ku tha: “Ndërsa ecim përpara, jam i vendosur të udhëheq një departament të ndershëm me standardet më të larta etike, që mbështesin sundimin e ligjit dhe kërkon drejtësi për të gjithë amerikanët“.
Trump nuk ka thënë se kush do të propozojë për të zëvendësuar Jeff Sessions. Ish-guvernatori i New Jersey, Chris Christie thuhet se është kandidat, siç janë sekretari i punës Alex Acosta dhe sekretari i shëndetësisë Alex Azar.

You might also like More from author

error: As mos e mendo :P
%d bloggers like this: