Zjarret në Kaliforni, shkon në 9 numri i viktimave

0

Zjarri i rënë në jug Kalifornisë ka përfshirë resortet e plazhit në Malibu, ku kanë shtëpitë shumë yje të Hollivudit, duke lënë ndërtesa të djegura. Kjo ka bërë që banorët të largohen.
Ndërkohë që një tjetër zjarr shkatërroi qytetin e Paradise, duke lënë nëntë të vdekur dhe 35 të humbur.
Në të gjithë shtetin tre zjarre të mëdha po digjen.
Ndër qytetet nën urdhrat e evakuimit është Thousand Oaks, ku një person i armatosur vrau 12 vetë të mërkurën në tërbim e sipër.
Autoritetet kanë bërë të ditur se zjarri i kampit në veri dhe zjarri i Ëoolsey dhe zjarri i kodrës në jug po favorizohen nga erërat e forta.
Mark Ghilarducci, i zyrës së guvernatorit të Kalifornisë u shpreh se më shumë se 150,000 njerëz janë evakuuar në të gjithë zonat.
The post Zjarret në Kaliforni, shkon në 9 numri i viktimave appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

You might also like More from author

error: As mos e mendo :P
%d bloggers like this: