Thirrjet për ‘Vorio Epirin’ në Bularat, reagon Shoqata ‘Çamëria’. Shpëtim Idrizi i bashkohet heshtjes së Metës, Berishës, Bashës e Kryemadhit….

0

Shoqata Çamëria ka reaguar pas thirrjeve nacionaliste të grekëve gjatë ceremonisë së varrimit të Kostandino Kacifas në Bularat të Gjirokastrës.
Përmes një deklarate, Shoqata Çamëria ngre pyetjen se çfarë do ndodhte nëse në Greqi do brohorasin shqiptarët se “Çamëria është Shqipëri”?.
Shoqata kërkon gjithashtu nga shteti dhe politika të  reagojnë ashpër përballë një rasti të paprecedent të rrezikimit të integritetit territorial të Shqipërisë.
Nderkohe qe kryetari i PDIU Shpetim Idrizi ende nuk ka reaguar per ngjarjen ne Bularat, duke iu bashkuar ne kete menyre Metes, Berishes, Bashes dhe Kryemadhit ne heshtje.
Reagimi i Shoqatës Çamëria: 
Po sikur të marrim flamujtë shqiptarë dhe të shkojmë në Çamëri e të brohorasim të vërtetën “Çamëria është Shqipëri”?
Qendrimi apatrit i të gjithë aparaturës shtetërore është shenja më e qartë se shtetarët shqiptarë s’kanë dinjitet, burrëri, aftësi e mbi të gjitha nuk kanë atdhe.
Lejimi i shpërthimit të “vorioepirotizmit” brenda territorit shqiptar, ku policia dhe diplomacia i bën sehir, vërteton atë që kemi thënë përherë: çdo cedim ndaj Greqisë, çdo varrezë që lejohet, sa herë heshtet për çështjen çame, hap orekset e sëmura të nacionalizmit grek.
 Shtetarët shqiptarë, po u ka mbetur më e vogla cilësi, sot duhet të reagojnë ashpër, përballë një rasti të paprecedent të rrezikimit të integritetit territorial të Shqipërisë.
Ndaj çdo deklarate qesharake të këtyre apatridëve që duan të relativizojnë ngjarjen, ne i pyesim: Po sikur të marrim flamujtë shqiptarë dhe të shkojmë në Çamëri e të brohorasim të vërtetën “Çamëria është Shqipëri”? 
Do na mbështesni? Apo do i bëni fresk “vorioepirit” të injorancës suaj?.

You might also like More from author

error: As mos e mendo :P
%d bloggers like this: